Tahmis Türk Kahvesi Çeşitleri

 Türk Kahvesi nin en eski mekanı olan tahmis Kahvesi, adını kahve dövülen yer anlamnıa gelen tahmis'ten alan ve 1635'ten beri lezzetleriyle bir kahvenin 40 yıllık hatrını 400 yıla çıkarmıştır. Tahmis Kahvesinin Türk Kahvesi Çeşitleri ise ; Türk Kahvesi, Menengiç Kahvesi, Osmanlı Kahvesi, Dibek Kahvesi, Damla Sakızlı Tük Kahvesi, Kakuleli Türk Kahvesi ve Çilekli Türk Kahvesi 'dir.

KAHVELER

Türk Kahvesi markaları arasında ''Tahmis''

 Türk Kahvesi markaları arasında kuşkusuz en önemli ve en eski kahve markası Tahmis Kahvesi 'dir. Tahmis Kahvesi 1635'ten bu yana kahve severlere hizmet vermektedir. Kahvelerinin lezzetiyle büyük beğeni toplayan Tahmis Kahvesinin namı 4. Murata'a kadar varmıştır. Bağdat Seferi için Antep'ten geçen Sultan 4. Murat Tahmis Kahvesinde dinlenmiş ve Tahmis Kahvesinde kahve ikram edilmiştir.

Bol Köpüklü Türk Kahvesi Yapımı Tarifi

Tahmis Kahvesinden her bir fincan için birer tatlı kaşığı bakır cezvenize boşaltın.

Her kişi için birer fincan suyu bakır cezvenize ilave edin.

Şekersiz, Az, Orta ve Çok şekerli kahve seçenekleri için dilediğiniz oranda şeker ilave edebilirsiniz.

Bakır cezvenizin altını kısık ateşte açarak bir süre karıştırın.

Kahveleriniz köpürmeye başladığında tüm fincanlara bir tatlı kaşığı yardımı ile köpükleri tüm fincanlara dağıtın.

Tahmis Bol köpüklü Kahveniz hazır. Afiyat Olsun. (Not: Kahvenizi Bakır Cezve ile yapmanızı öneririz.)

Türk Kahvesi'nin Faydaları

Zihinsel ve Fiziksel olarak bir çok yararlı etkisi olduğu bilinen Türk Kahvesi, Bilinç'in açar, Zekayı Kuvvetlendirir, günlük hayatta karşılaşılan enerji düşüklüğünü önler, Daha hızlı yağ yakmaya yardımcı olur. Alzheimer ve Parkinson hastalıklarını geciktrir ve önler. Bu topraklardan çıkan Türk Kahvesi, diğer ülke kahvelerinden farklı olarak kavrulma ve işlenme sürecine tabi olduğu için diğer kahvelere göre besin değeri ve yararlılık olarak daha öndedir.

Türk Kahvesi Tarihi

Kahve çekirdeğinin bugün ki bildiğimiz gibi sıvı formda tüketilmesi'nin hikayesi Etiyopya'da bir çoban'ın bulduğu çekirdekleri pişirmesi ve içmesiyle başlar. Etiyopya'dan Arap yarım adasına sıçrayan kahve tüketimi Araplar tarafından çok sevilir. 16. yüzyılda bir kısmı Osmanlı himayesinde bulunan Arap yarım adasında kahve tüketimi tüm halk tarafından benimsenmiştir. Osmanlı'nın Yemen Valisi olan Özdemir Paşa ise İstanbul'a yolculuğa çıkacağı zaman kahve'yi de İstanbul'a götürmesiyle Türk Kahvesi'nin hikayesi başlamış olur. Yemen'den sonra İstanbul ve daha sonra tüm anadolu topraklarında Türk Kahvesi kültürü yayılmaya başlar. Antep'te ise Tahmis Kahvesi 1635'te kurularak kahve seven yöre halkına hizmet vermeye başlar.

Türk Kahvesi Kalori / Türk Kahvesi Kaç Kalori ?

Türk Kahvesi Kaç Kaloridir ? Türk Kahvesi'nin kalorisi şeker oranına göre değişiklik göstermektedir. Bir fincan şekersiz Türk Kahvesi'nde 6 kalori, bir fincan az şekerli Türk Kahvesi'de 19 kalori, bir fincan orta şekerli Türk Kahvesi'nde 32 kalori, bir fincan şekerli Türk Kahvesi'nde 46 Kaloridir.    

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.